Friday, March 29, 2024
Home > Evenimente > Codul Muncii a fost modificat prin legea 213/30 septembrie 2020

Codul Muncii a fost modificat prin legea 213/30 septembrie 2020

Prin noile reglementari , s-au introdus notiunile de conciliere si consultant extern specializat în legislația muncii , avand roluri active in solutionarea conflictelor individuale de munca. Oricare dintre părțile implicate ( in negocierea, încheierea sau modificarea contractului individual de muncă ori pe durata concilierii conflictului individual de muncă) poate fi asistată de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului , conform propriei opțiuni.

Prin conciliere, în sensul legii 213/2020, se înțelege modalitatea de soluționare amiabilă a conflictelor individuale de muncă, cu ajutorul unui consultant extern specializat în legislația muncii sau a reprezentantului sindicatului , în condiții de neutralitate, imparțialitate, confidențialitate și având liberul consimțământ al părților. Consultantul extern specializat în legislația muncii poate fi un avocat, un expert în legislația muncii sau, după caz, un mediator specializat în legislația muncii. Consultantul extern sau reprezentantul sindicatului va urmari ca părțile să acționeze responsabil pentru stingerea conflictului, cu respectarea drepturilor salariaților recunoscute de lege sau stabilite prin contractele de muncă.