Monday, May 13, 2024
Home > Noutati > Comunicatul Consiliului Institutelor Naţionale de Cercetare-Dezvoltare din România

Comunicatul CINCDR priveste   disponibilitatea institutelor naţionale de a oferi asistenţă tehnică pentru repunerea în funcţiune/conversia producţiei unor unităţi economice în scopul producerii de materiale şi echipamente necesare combaterii epidemiei cu COVID-19 şi limitarea efectelor acestuia. De asemenea, în funcţie de solicitări, institutele naţionale de cercetare- dezvoltare pot contribui prin intermediul personalului înalt calificat din facilităţile de microproducţie, atelierele de realizare de componente şi subasamble, spinoff-uri, precum şi în cadrul altor facilităţi proprii din cadrul Institutelor Naţionale de Cercetare-Dezvoltare la realizarea în serie mică de materiale, produse şi componente necesare combaterii infecţiei cu COVID-19.

De asemenea, institutele naţionale prin laboratoarele acreditate pe care le deţin, pot contribui la controlul calităţii unor produse şi materiale utilizate în domeniul medical şi de îngrijire personală, pentru a preveni eventualele neconformităţi ale acestor produse care ar putea crea o falsă stare de siguranţă, în fapt nefiind eficiente.

Pentru mai multe informaţii, persoana de contact este dna. Mihaela DONI, Director general INCDCP-ICECHIM, telefon: 0724 867 462, adresă email:  mihaela.doni@icechim.ro

Foto: research.gov.ro