Friday, May 3, 2024
Home > Campanii > Intalnire a liderilor federatiilor reprezentative din Educatie cu lideri ai Partidului National Liberal

Luni , 15.02.2021, la sediul PNL din Aleea Modrogan, intre orele 13-14, a avut loc o intalnire intre cativa lideri PNL (Rares Bogdan si Robert Sighiartau) si liderii federatiilor reprezentative din Educatie (Simion Hancescu, Marius Nistor si Anton Hadar). Din partea sindicatelor au mai participat: Cornelia Popa Stavri (FSLI), Dragos Neacsu (FEN Spiru Haret si Florin Baciu (FNS Alma Mater).
Politicienii au asigurat partenerii de dialog ca vor discuta atat la Presedintia Romaniei cat si la Guvern, problemele ridicate de sindicate. Domnul Rares Bogdan considera ca sporul neuro-psihic de 10% acordat personalului de predare este un spor bine justificat. A afirmat ca va sustine pastrarea acestui spor la Ministerul Muncii. In ceea ce priveste voucherele de vacanta, liderii politici s-au pronuntat favorabil si au promis ca vor discuta cu premierul pentru o intalnire de urgenta cu sindicatele din Educatie.

Discutiile au abordat aspectele mentionate in documentul atasat.