Friday, May 3, 2024
Home > Evenimente > Sindicatul te protejeaza.Protejeaza-te si tu !

Sindicatul te protejeaza.Protejeaza-te si tu !

Sindicatul continua campania “Sindicatul te protejeaza.Protejeaza-te si tu ! ” initiata in luna septembrie 2020. In acest sens a fost prelungit contractul cu Institutul Roman de Oncologie – filiala Iasi pentru testarea Covid a membrilor sindicatului . Prin acest program, s-a acordat membrilor sindicatului posibilitatea efectuarii gratuite a unui test Covid de tip Real Time – PCR . Testul se acorda fiecarui membru de sindicat o singura data pe durata derularii programului.

In aceiasi ordine de idei , incepand cu data de 21 ianuarie sindicatul va distribui membrilor sai a doua transa de masti de protectie de unica folosinta. De aceasta data mastile sunt de tip chirurgical , de fabricatie romaneasca, testate si acreditate conform normelor europene.

Dr. Albert

SAFEMASK

Mască chirurgicală de unică folosință adulți, tip II

3 straturi / 3 pliuri cu bandă elastică
Eficiența filtrării ≥ 98%
EN 14683:2019 + AC:2019

Mască chirurgicală de unică folosință adulți, tip II
Eficiența filtrării >98%
3 straturi
Respirație confortabilă
COMPOZIȚIA PRODUSULUI

Masca este formată din trei straturi de material textil neţesut, 100% polipropilenă.

Sistemul de fixare este format din banda metalică, ajustabilă pe forma nasului, și snururi/benzi elastice.

DESCRIEREA PRODUSULUI

Produsul este dispozitiv medical, Clasa I, nesteril.

Stratul interior are rol filtrant.

Materialele textile folosite sunt compatibile cu pielea: nu conţin fibră de sticlă, carbonat de calciu sau citotoxine.

INSTRUCȚIUNI DE UTILIZARE

Înainte de a intra în contact cu produsul, spălați-vă mâinile cu apă și săpun.

Identificați banda metalică de fixare pe nas și orientați masca astfel încât banda să fie poziționată în partea de sus a măștii.

Poziționați masca pe față, astfel încât marginea pliurilor să fie orientată în jos.

Așezați masca pe față și duceți șnururile elastice după urechi.

Extindeți masca în așa fel încât să acopere gura și bărbia.

După extinderea măștii, apăsați banda metalică din zona nasului pentru a fixa masca.

INSTRUCȚIUNI DE ÎNLĂTURARE

Evitați atingerea celor 2 fețe ale măștii, manipularea măștii se va face cu ajutorul șnururilor elastice.

Prindeți cele 2 șnururi elastice și înlăturați masca de pe față.

După înlăturarea ei aruncați masca folosită.

După aruncarea măștii, spălați-vă mâinile cu apă și săpun, înainte de a atinge alte suprafețe.

ATENȚIONĂRI ȘI RECOMANDĂRI

Se recomandă ca masca să fie schimbată o dată la 4 ore sau ori de câte ori aceasta s-a umezit sau s-a deteriorat.

Nu se recomandă utilizarea măștii într-un mediu cu nivel scăzut de oxigen sau în timpul somnului.

Se recomandă precauție în utilizarea măștii în cazul persoanelor care suferă de astm sau alte afecțiuni respiratorii

Mască certificată conform standard EN 14683:2019 AC:2019, certificare CE, ANMDMR si ISO 13485:2016 în conformitate cu Directiva CE 93/42/EEC, dar și de Hohenstein Laboratories Germania.

DIMENSIUNE

Mărime universală _Lungime: 175 mm +/-10 mm